Erdei iskolás programok
Egésznapos program
Félnapos program
Iskolás program
Óvodás program
Fizetős program
Állatsimogatás
és etetés
Az állatgondozás fontos feladat, melyre reggeli előtt kerítünk sort. Legfontosabb tennivalónk a friss víz, és élelem biztosítása, esetenként az almozás, ami után a hála sem marad el, mert később friss tojással tölthetjük meg kosarainkat a baromfiudvar lakóinak jóvoltából.
Tanyakör, udvar felfedezése
A Boglártanya Erdei Iskola számos élőlénynek ad otthont. A tanyakör során bejárjuk az erdei iskola területét, megismerkedünk a tanya négy-és két lábú lakóival, az udvar varázslatos kertjével. Megtekintjük a tanya berendezéseit, melyek a környezettudatos életet teszik lehetővé a táborozás során.
Lovas foglalkozás
A lovas foglalkozás keretein belül a gyerekek megismerhetik és megtapasztalhatják a lótartással kapcsolatos teendőket, feladatokat, vezethetik, ápolhatják a lovakat, és különböző játékos feladatokkal tanulják meg, hogy mennyire csodálatos lehet egy nagy, erős és lenyűgöző állattal való kapcsolat.
Madár-
gyűrűzés
A kihelyezett függönyhálók használatával számos madárfaj kerülhet a kezeink közé, melyek így testközelből is megfigyelhetők. A jelölőgyűrű felhelyezése után a madarak szabadon engedése kézből egyedülálló élmény.
Az Odúpark lakóinak megismerése
A madarak költésének segítésére létrehozott Boglári Odúpark ládáit, előszeretettel foglalják cinegék, légykapók, búbosbankák. Az időszaktól függően, az odúba tekintve, tojásokat, pelyhes kis fiókákat csodálhatunk meg ezekben a mesterséges „lakásokban”.
túrák
a Vértesben
Tanyánk a természetvédelmi szempontból jelentős vértesi erdők és a vértesboglári gyepek mellett található, melyek számos védett állat- és növényfaj otthonául szolgálnak, kiváló lehetőséget nyújtva ezzel bemutatásukra.
Kerti
munka
A gyümölcsös és a gyógynövényes tankert remek lehetőséget kínálnak minden korosztály számára, hogy belekóstoljanak a kertészkedés fortélyaiba. A játékos csapatmunka során megismerkedhetnek a különféle haszon-, fűszer- és gyomnövényekkel, és a kerti szerszámok használata sem maradhat el a foglalkozások során.
Erdőmerülés
relaxációval
Elmerülés az erdő varázslatos világában: közös elcsendesedés, hogy egy időre az erdő részévé válhassunk, megfigyelhessük a hangokat, illatokat, az ott élő növényeket és állatokat. Könnyű séta, mely során az érzékszerveinket használva, a megfigyelés segítségével kerülünk közelebb a természethez.
Fazekas foglalkozás
Ismerkedés az agyaggal, mint a fazekasság alapanyagával, és a fazekas munkaeszközével a koronggal. Az agyagból saját kezűleg, különböző technikákkal formázott edénykék évek múltán is szép emlék, mely emlékezteti a gyerekeket a nálunk eltöltött időre.
Sütés-főzés
közösen
Fontos, hogy tapasztalati úton, egy közös főzés keretein belül ismertessük meg a gyerekeket, az ízeken keresztül, az ételkészítés tudományával, mely minőségi, közösen eltöltött idő. Legyen szó egy bográcsban elkészített paprikáskrumpliról vagy a tűzhelyen sütött tarkedliről, a vacsoránál egy falat sem marad a tányérokon, az biztos.
kenyérlángos
sütés
Hagymapucolástól a kenyérlángosig mindvégig remek élmény a gyerekeknek, hiszen saját kezűleg, hozzáértő segítséggel közösen készül el a finomság.
Szalonnasütés és tábortűz
A csoportok távozását megelőző napot rendszerint tábortűzzel, szalonnasütéssel zárjuk, melyhez a nálunk készült házi füstölt szalonnát használjuk. A „nyársalás” méltó lezárása a nálunk töltött időnek.
Éjszakai
túra
Sötétben, minden kicsit más. Látásunk lecsökkent képességének köszönhetően, nagyobb szerepet kap a többi érzékszervünk, hallásunk kiélesedik, s az erdőből gomolygó esti illatok is erősebbnek hatnak. Az éjszakai túra, séta az esti órákban, barátság kötése a sötétséggel.
Számháború
a tanyán
A tanya nagyszerű adottságokkal bír egy jó számháborúzáshoz, mely egyike a gyerekek kedvenc szabadtéri időtöltéseinek.
Természettudományi kiállítás
Csákváron, a Geszner-házban – a Vértes élővilágát bemutató természettudományi kiállítás (háromdimenziós életképek, behangosított diorámák). A Geszner-parkban természet-harmonikus klímaadaptív kertek bemutatója interaktív játékokkal, tanösvénnyel (növénysimogató, labirintus, vízimalom, vízesés, lepkekertek, gyümölcsös génrezervátum, szubmediterrán erdőkert, stb.)
VADÁSZATI BEMUTATÓ
Az agancsokon keresztül a kikészített prémekig, a vadászat izgalmas témakörével ismerkedhetnek meg a gyerekek a program során és egy közös cserkelő túra részeseivé is válnak.
MÉHÉSZETi BEMUTATÓ
A bemutató alkalmával mélyebb betekintést nyerhetünk az ízeltlábúak világába, reflektorfényben a méhekkel. A méhészet mint komplex tevékenység megismerése, az ehhez használatos eszközök bemutatásával interaktívan.
KIRÁNDULÁS A HERKULES-JÁRATTAL
Herkules járatunk egy traktorral vontatott, fedett tetejű utánfutó, kényelmes székekkel felszerelve, mely igazán különleges élményt nyújt a csoportok számára. Eredeti környezetben mutatjuk be, a füves pusztai élőhelyek és a legelésző állatok szoros közösségét.
PUSZTABUSZOS KIRÁNDULÁS
A pusztabuszos kirándulás Csákvár-Fornapusztán a Dohányos-háztól indul és ide is ér vissza. Utunk során találkozhatunk a közel 1000 példányból álló méltóságteljesen legelésző szilaj szürkemarha gulyával, a sárfürdőző és kíváncsiskodó bivalyokkal, vágtató lovakkal, simogatásra vágyó szamarakkal, kecskékkel, de megismerhetjük az egykori tanyák, majorságok többi élőlényét, hangulatát, bepillanthatunk mindennapi életükbe.
HARASZT-HEGYI TANÖSVÉNY
A Vértesi Natúrpark igen látványos, 3,5 km hosszú körútvonala a Dunántúli-középhegység egyik szubmediterrán szigetének bemutatására vállalkozik. Hét állomásán a Déli-Vértes dolomithegyének, a Haraszt-hegynek erősen szabdalt felszínén, változó klímaviszonyain és különböző talajtípusain kialakult, a szélsőséges viszonyokhoz alkalmazkodott, ritka fajokban bővelkedő növényzettel és állatvilággal, valamint a földtani érdekességekkel ismerkedhetnek meg az ide látogatók.
TÚRA A VIDRAFŰ TANÖSVÉNYEN
A 13,5 km hosszú Vidrafű tanösvényen végigsétálva a Zámolyi-medencében hajdan megtalálható tó- és lápvilág rejtelmes növény- és állatvilágát, valamint az egykori tómeder folyamatos feltöltődését jelző növénytársulások fejlődését ismerhetjük meg közelebbről.